Jakie są najczęstsze alergie u kotów i jak je leczyć?

Jakie są najczęstsze alergie u kotów i jak je leczyć?

Ludzie bywają uczuleni na wiele rzeczy, ale także koty mogą cierpieć na alergie. Jest to nadmierna i niewłaściwa reakcja systemu immunologicznego na nieszkodliwe substancje, a jej objawy mogą być bardzo różne. U części kotów alergia przebiega w łagodny sposób, jednak w niektórych przypadkach objawy są bardzo uciążliwe i negatywnie wpływają na jakość życia kota. Tak, jak jest wiele rodzajów alergii i alergenów, istnieje wiele rodzajów terapii. Czasem właściciele kotów nawet nie przeczuwają co grozi ich pupilom!

Do lat 80. ub. wieku panowało przekonanie, że alergie u kotów nie występują. Okazało się jednak, że zwierzęta te chorują na atopię, której najczęstszą przyczyną jest podłoże genetyczne. Kotom najczęściej dokuczają alergie pokarmowe, a uczulać może kota każdy rodzaj białka.

Alergie u kotów

Świąd u kota może być związany z bytowaniem niechcianych gości w obrębie jego skóry. W okresie grzewczym jego przyczyną bywa przesuszenie skóry, a w sytuacjach nadmiernego stresu kot może w ten sposób łagodzić swoje napięcie emocjonalne. W przypadku predyspozycji genetycznych możemy mieć do czynienia z alergicznym pchlim zapaleniem skóry (APZS), atopowym zapaleniem skóry (AZS) oraz alergią pokarmową.

Alergie pokarmowe u kotów to reakcja na jeden lub więcej składników żywności, której przyczyny nie są jeszcze znane. Mogą mieć one różne objawy, ale najczęściej występuje reakcja skórna przypominająca atopowe zapalenie skóry. Inne objawy alergii pokarmowej to problemy trawienne, takie jak wymioty czy biegunka. Koty często drapią się, co prowadzi do samouszkodzeń, a rozdrapane miejsca są podatne na zakażenia bakteryjne.

Wpływ środowiska

Czasami do poważnych dolegliwości prowadzą zupełnie normalne substancje występujące w środowisku lub składniki żywności. Alergeny mogą być wchłaniane przez skórę lub błony śluzowe, ale stwierdzenie czy jest to rzeczywiście alergia wymaga diagnozy weterynarza. W przypadku problemów skórnych i intensywnego swędzenia, drapania lub wylizywania sierści może to być również kwestia innych chorób.

Typowymi objawami alergii u kotów są swędzenie, zapalenia skóry, łyse miejsca, zaburzenia trawienia, takie jak biegunka i wymioty, zapalenie niektórych części ciała, takich jak uszy lub łapy, oddychanie z otwartymi ustami, wyraźne unoszenie i opuszczanie boków oraz astma alergiczna z ciężką dusznością i lękiem przed uduszeniem.

Objawy alergii

Alergia na ukąszenie owadów u kotów objawia się najczęściej w postaci alergicznego pchlego zapalenia skóry lub reakcji na ukąszenia komarów. Alergen wprowadzany do skóry przez ukąszenie wywołuje silny świąd i skórne zmiany, takie jak prosówkowe zapalenie skóry, wyłysienia i strupy. W przypadku alergii na komary zmiany występują najczęściej na głowie, uszach i nosie. Częściej dotyczą kotów wychodzących.

Rzadszą odmianą choroby jest alergia kontaktowa, która polega na uczuleniu organizmu kota na substancję, która bezpośrednio się z nią zetknęła. Objawy są najczęściej miejscowe i dotyczą fragmentu ciała, który miał kontakt z drażniącą substancją, np. miską, zabawką lub materiałem posłania.  Przy alergii kontaktowej skóra zwierzęcia staje się zaczerwieniona i swędząca, a w przypadku alergii na ukąszenie owadów mogą wystąpić obrzęki i problemy z oddychaniem.

Koty cierpią także na astmę. Jest to choroba zapalna oskrzeli, której przyczyny nie są dokładnie znane. Uważa się, że ma podłoże alergiczne, ale dotychczas nie wykluczono również innych czynników. Astma powoduje przewlekłe zapalenie i zalegającą wydzielinę w dolnych drogach oddechowych.

Choroba ta występuje głównie u młodych i średnio wiekowych kotów. Potencjalnymi przyczynami astmy są m.in. smog, dym papierosowy, pył w kuwecie, lakiery do włosów, odświeżacze powietrza, roztocza kurzu domowego, naskórek ludzi i zwierząt, pyłki roślin oraz zimne powietrze.

Testy alergiczne

W przebiegu alergii pokarmowych zmiany zwykle obejmują głowę i szyję, a na skórze czasami występują drobne grudki. Zazwyczaj objawy pojawiają się 2-3 tygodnie od zmiany karmy, choć nie jest to regułą, gdyż także wieloletnie podawanie danego białka predysponuje do wystąpienia niechcianej reakcji na jego obecność. W celu identyfikacji alergenu zwykle zalecana jest dieta eliminacyjna, co pozwoli usunąć dany alergen z diety pupila.

W przypadku AZS spowodowanego przez alergeny środowiskowe oraz pyłki czy grzyby objawy zwykle występują sezonowo na głowie, szyi, przedpiersiu i czasami na przednich łapach. Przy AZS szczególnie pomocne są testy alergiczne umożliwiające odczulanie. W przypadku APZS zmiany są bardzo charakterystyczne i umiejscawiają się na grzbiecie w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa.

Leczenie alergii

Jeśli u kota występuje przewlekły świąd, pupil zawsze wymaga konsultacji u lekarza weterynarii. Przy podejrzeniu alergii pokarmowej postępowanie polega na wykluczeniu innych chorób i ewentualnych powikłań oraz zastosowaniu odpowiednio dobranej diety. Chore zwierzę zawsze wymaga długotrwałego postępowania prowadzonego przez specjalistę.

Terapia polega na zastosowaniu odpowiedniego pożywienia. Może to być dieta eliminacyjna złożona z pojedynczego, nowego dla kota źródła białka czy nowego, pojedynczego źródła węglowodanów lub dieta z białkiem hydrolizowanym. W każdym przypadku potrzebna jest przede wszystkim odpowiednia profilaktyka zdrowotna.

Preparaty na alergię u kotów zawierają składniki, które łagodzą podrażnienia skóry i pomagają w utrzymaniu zdrowej sierści. Tabletki przeciwalergiczne działają na poziomie układu odpornościowego, zmniejszając reakcję alergiczną. Dzięki odpowiednim składnikom, takim jak kwasy tłuszczowe, probiotyki i antyoksydanty, suplementy mogą pomóc w poprawie jakości życia alergicznych kotów.

Face 6
Maja Łajczak

Nazywam się Maja Łajczak i jestem zapaloną miłośniczką kotów, która z pasją dzieli się wiedzą o tym, jak dbać o naszych futrzastych przyjaciół. Na stronie Kot w Worku znajdziesz praktyczne porady dotyczące opieki, zdrowia i żywienia kotów. Wierzę, że każdy kot zasługuje na miłość i troskę, dlatego staram się inspirować właścicieli do lepszego zrozumienia ich pupili. Moje doświadczenia i obserwacje pomogą Ci w budowaniu silnej więzi z Twoim kotem, abyście oboje mogli cieszyć się wspólnym czasem.