Kot od ukończenia 7. roku życia uważany jest za starszego, ale jeszcze przez wiele lat może cieszyć się życiem najwyższej jakości. Przeciętnie polski mruczek żyje ponad 14 lat, co oznacza, że wiele zwierząt przez większą część swojego życia jest seniorami. Opieka nad starszym kotem wymaga szczególnej uwagi i troski. Koty często cierpią po cichu. Dlatego dbając o zdrowie i dobre samopoczucie pupila, zapewnisz mu długie i satysfakcjonujące życie u twego boku.
Gdy kot będzie się starzał, zaczniesz dostrzegać u niego pewne oznaki starości. Tak jak u ludzi, oznaki te stają się bardziej zauważalne wraz z upływem czasu. Bywa, że niektóre stare koty zachowują młodzieńczą energię nawet w sędziwym wieku, inne z godnością znoszą trudy starości, a jeszcze inne zupełnie się jej poddają.
Zdrowie kota seniora
Starość objawia się przede wszystkim wizualnie. Problemem kota seniora jest pielęgnacja sierści. Na stare lata nie przywiązuje już takiej uwagi do pielęgnacji futra, jak w młodości, co wynika głównie z mniejszej sprawności w stawach lub otyłości. Futro jest bardziej zmierzwione i matowe z miejscowymi rozwarstwieniami. Pazury starszych kotów szybciej rosną, są grubsze i wymagają częstszego doglądania.
Starzejący się kot zmienia zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Spada aktywność fizyczna, co przejawia się mniejszym zainteresowaniem zabawą czy wychodzeniem z domu. Starsze koty dłużej śpią i trudniej je przebudzić, gdyż ich sen jest głębszy. Po przebudzeniu dostrzega się sztywność stawów. Postęp choroby doprowadza do trudności z chodzeniem oraz osłabienia siły tylnych łap. Koty często cierpią po cichu, dlatego nawet drobna zmiana w sposobie chodzenia powinna być sygnałem alarmowym.
Między 6. a 8. rokiem życia wzrasta ryzyko nadwagi i otyłości. Po dziesiątym roku życia wyraźnie zaznacza się tendencja do wystąpienia niedowagi. Brak apetytu jest jednym z objawów starości u kota, ale także sugeruje problemy jamy ustnej. Wraz z wiekiem spada komfort życia, pogarsza się wydolność nerek i całego układu moczowego. Oznaką problemów z oddawaniem moczu jest częste korzystanie z kuwety. Z czasem problem zmienia się w nietrzymanie moczu.
Choroby starcze
Starość u kota wiąże się z pogorszeniem słuchu. Dolegliwość bardzo trudno wykryć, gdyż koty potrafią rekompensować sobie niedobory jednego zmysłu, wykorzystując pozostałe. Kot senior narażony jest na pogorszenie się wzroku lub jego utratę, ale żyjąc w znanym otoczeniu może sobie z tym problemem poradzić. Pierwszymi objawami pogarszającego się wzroku jest obijanie się o meble oraz niechęć do przebywania na słońcu.
Koty, tak jak ludzie i inne zwierzęta cierpią na demencję starczą. Stary kot znacznie intensywniej domaga się uwagi. Głośniej miauczy, gdy odczuwa lęk np. z powodu pogorszenia pamięci i niemożliwości odnalezienia opiekuna lub kuwety. Stary kot częściej też odczuwa niepokój i staje się zdezorientowany nawet przebywając w znanym otoczeniu.
Do najczęstszych chorób u kotów w podeszłym wieku należy także nadciśnienie tętnicze, które może prowadzić do uszkodzenia wzroku, mózgu, serca czy nerek. Często przebiega bezobjawowo, dlatego pomiar ciśnienia powinien być standardem podczas wizyt kontrolnych. Nadczynność tarczycy objawia się wzmożonym apetytem przy jednoczesnym spadku wagi, nerwowością, nadmiernym pragnieniem i częstym oddawaniem moczu. U starszych kotów mogą wystąpić nowotwory. Każdy guzek powinien być skonsultowany z weterynarzem.
Profilaktyka zdrowotna
Jednym z najważniejszych elementów, które mają wpływ na jakość życia kota jest dieta. Starsze osobniki mają inne potrzeby żywieniowe niż młodsze. Ich metabolizm zwalnia, co oznacza, że mogą mieć tendencję do nadwagi, a jednocześnie mogą potrzebować bardziej odżywczych składników w pożywieniu. Zawsze warto wykonywać zwierzęciu m.in. regularnie badania krwi (morfologia, biochemia, jonogram) oraz moczu.
Warto zwrócić uwagę na specjalistyczne suche karmy dla kotów, które są dostosowane do potrzeb zwierząt w podeszłym wieku. Zawierają one zwykle więcej białka, mniej tłuszczu i węglowodanów oraz dodatkowe składniki wspomagające pracę nerek i układu trawiennego. Starsze koty często mają problemy z zębami, co może utrudniać jedzenie twardych pokarmów.
Opieka nad starszym kotem
W przypadku problemów z gryzieniem warto rozważyć podawanie delikatnego pożywienia, np. w wersji mokrej karmy lub samodzielnie przygotowanych posiłków dla kota. Ważna jest dieta dla seniora, ale również regularne nawadnianie, gdyż starsze koty mają tendencję do picia mniej wody, co może prowadzić do problemów z nerkami.
W miarę starzenia się naszego pupila zalecane są częste wizyty u weterynarza, nawet co sześć miesięcy, aby monitorować jego stan zdrowia. Kontrole weterynaryjne to kluczowy element opieki nad starszym kotem. Większość zwierząt nie pokazuje po sobie zewnętrznych objawów choroby, a gdy zaczynają być one widoczne, jest już zazwyczaj bardzo źle.
Suplementacja
Koty do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebują niezbędnych witamin i minerałów, które dostarczane są głównie z pożywieniem. Najważniejszymi składnikami odżywczymi są białka, węglowodany, tłuszcze oraz mikro- i makroelementy i witaminy. Kocim seniorom należy zapewnić zbilansowaną dietę, optymalny poziom składników odżywczych, a suplementację dobrać pod kątem towarzyszących im chorób przewlekłych.
Na każdym etapie życia kota warto podawać mu kwasy Omega-3 oraz Omega-6, które wpływają korzystnie na stan skóry i sierści oraz pracę serca. W przypadku problemów z układem moczowym dobrze włączyć suplementy wspomagające pracę nerek, w tym wiążące fosfor. Natomiast w okresie odrobaczania zwierzęcia czy problemów z układem trawiennym warto zastosować kurację probiotykami.